Egyedi konyhabútor készítés

A konyhában eltöltött idő és annak hangulata meghatározó részét képezi a mindennapjainknak. A megfelelő kialakítással nagyban könnyíthetjük és fel is gyorsíthatjuk, a konyhai munkafolyamatokat. Az ergonómia és a praktikum mellett persze nem utolsó szempont a design sem, hiszen ez a bútordarab hosszú évekig lesz a szemünk előtt. Mindenki emlékszik, hogy milyen volt a konyhabútor gyermekkorában otthon és milyen volt a nagymamánál.
Fontos, hogy a konyhabútor kialakítás teljesen illeszkedjen elképzeléseinkhez, használati igényeinkhez.

Főbb szempontok a konyhabútor kialakításánál

A praktikum érdekében a legfontosabb konyhai munkafolyamatokat és azok tér igényét kell megvizsgálnunk.
Át kell gondolnunk, hogy milyen elvárások fogalmazódnak meg az alapanyagok tárolásával, tisztításukkal, a mosogatással, a feldolgozással, az ételek előkészítésével, a főzési és sütési szokásainknál és végül a tálalással kapcsolatban.
Az egyedi bútorok készítésének legnagyobb előnye, hogy ezeket az elvárásokat optimalizálni tudjuk a helyszín adottságaira.

A leggyakrabban használt konyhabútor típusok

A bútorok alakzatának meghatározásánál a konyha méretei, alaprajza is domináns szempont. A tér megfelelő kihasználtságához az alábbi alakzat ípusok valamely változatát használják leggyakrabban:

Egysoros egyedi konyhabútorok

Ez a forma egyetlen falfelülethez igazodva kerül kialakításra. Jó választás kisebb helyiségekben vagy egyterű lakásoknál, ahol a konyha helyett inkább a lakás többi részét kívánjuk hangsúlyozni.

Kételemes egyedi konyhabútorok

A két elemből álló megoldással növelni tudjuk a munkavégzés tereit. Ez a kialakítás nagyobb konyhákban praktikus és kényelmesen használható munkafelületeket eredményez. Itt már a különböző funkciót ellátó elemeket sokféleképpen kombinálhatjuk illetve az egymáshoz való távolságuk is nagyobb mozgásteret enged az egyedi igényeknek.

L-alakzatú egyedi konyhabútorok

Ez az elem funkcióját tekintve megegyezik a kételemes bútorokkal. A sarokkialakítás egy kötöttebb megjelenést kölcsönöz, de éppen ebből adódóan extra tároló részekkel gazdagodhatunk.

U- alakzatú egyedi konyhabútorok

Ez az alakzat nagyon meghatározó a tér kialakításának szempontjából, akár szimmetrikus vagy aszimmetrikus oldalpanelekkel dolgozunk is. Itt már nagyobb hangsúlyt kaphatnak a magasabb vagy magasabbra is beépíthető konyhai eszközök.

G-alakzatú egyedi konyhabútorok

Ezt az elemet „félszigetként" is definiálhatjuk. Ebben az esetben az U- alakzatú modell egy plusz elemmel bővül, ami már nem a falhoz illeszkedik, hanem megtöri a teret. Ebből a térjátékból fakadóan kiválóan alkalmazható egy légterű helyiségek rendezésére is például a konyha és a nappali elhatárolását biztosíthatja. Szárait szintén különböző méretűekre tudjuk igazítani a hely és a kihasználhatóság optimalizálása érdekében. Mivel ebben az esetben akár egy másik lakrészhez is kapcsolódhat az elem, nem kizárólag a konyhához, így a design kialakítása során érdemes figyelembe vennünk mindkét helyiségrész sajátosságait.

Szigetes egyedi konyhabútorok

Ebben az esetben a munkafelületek a falhoz, falakhoz illesztve, de a teljesen külön álló szigeten is kialakíthatóak. Ezek az elemek szépen betöltik a teret, kényelmes, nagy munkaterületek kialakítására alkalmasak.

Konyhabútor tervezése

Az egyedi konyhabútorok tervezése során még számos fontos kérdés felmerül az alakzatok meghatározásán túl is. Fontos, hogy milyen stílusban álmodjuk meg a konyhánkat, mik a domináns színek a környezetben, kérdés, hogy milyen mértékű igénybevételre tervezzük a bútort, mik a beépítésre kerülő eszközök méretei, milyen típusú tárolókat alakítsunk ki: a fiókos és szekrényes megoldások kombinációja mind-mind egyedi igényekre szabható. Használjuk ki ezeket a lehetőségeket és alkossuk meg együtt azt a konyhabútort, ami leginkább illeszkedik az Ön igényeihez.